Επανέρχομαι στο θέμα και συνεχίζω την Ανάρτηση 4.

Το εν λόγω οικόπεδο του γνωστού μου προέκυψε από χρησικτησία. Έχω μάλιστα αντίγραφο της δικαστικής απόφασης που του αναγνωρίζει την κυριότητα του οικοπέδου, άρα ως προς το θέμα των τίτλων ιδιοκτησίας θεωρώ ότι το θέμα έληξε. Τα όρια θα μου τα υποδείξει ο ίδιος, σε συνδυασμό με το απόσπασμα του κτηματολογίου που έχω στα χέρια μου.
Συνεχίζω λίγο παραπάνω το θέμα με κάποιες απορίες που αφορούν το τοπογραφικό αυτό καθαυτό:

Στα τοπογραφικά γενικά που κάνουμε, πρέπει να καταγράψουμε και τα όρια με τα όμορα οικόπεδα του δικού μας οικοπέδου καθώς και το αν εκείνα είναι άρτια και οικοδομήσιμα σωστά?? (το ερώτηματικό πάει στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης, για το αν είναι άρτια και οικοδομήσιμα τα όμορα).
Έστω λοιπόν ότι στα δύο πλαινά όρια του οικοπέδου μας υπάρχουν οικόπεδα δομημένα. Άρα εκ των ουκ ανευ αυτά είναι άρτια και οικοδομήσιμα χωρίς να το ψάξουμε παραπέρα, σωστά? (Διορθώστε με αν κάπου κάνω λάθος).
Εστω ότι στο όριο που είναι απέναντι από τη Ρ.Γ. γραμμή μας (στην ''πίσω'' πλευρά του οικοπέδου μας δηλαδή), υπάρχει οικόπεδο αδόμητο (το έτερο οικόπεδο που ανέφερα στην ανάρτηση 4). Θα πρέπει να ψάξουμε και για αυτό στην πολεοδομία αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο και να το αναγράψουμε στο δικό μας τοπογραφικό? Άρα να βρούμε πχ ιδιοκτήτες, ΚΑΕΚ κλπ? Είναι δική μας υποχρέωση αυτό αφού ασχολούμαστε με το δικό μας τοπογραφικό?
Πρέπει να καταγράψουμε και ονόματα όμορων ιδιοκτητών ή όχι, καθώς και αποτύπωση των κτισμάτων των οικοπέδων τους?
Αφορά περίπτωση τοπογραφικού για μεταβίβαση και μόνο και διαβάζοντας το νόμο για τη δήλωση 651/77 περί ευθυνών που έχει μου δημιουργήθηκε η απορία. Για παράδειγμα, αν ένα διπλανό μας οικόπεδο που δεν έχει πρόσβαση σε δημόσιο δρόμο, επηρεάζει την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα του δικού μας? (δεν έχω τέτοια περίπτωση, απλά το γενικέυω λίγο ως προς την ευθύνη της υπογραφής της δήλωσης του Ν. 651/77).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.